Turcja - przewodnik, wycieczki i informacje

Jeśli planujesz swoje wakacje spędzić w Turcji, nie zwlekaj i poznaj atrakcje oferowane przez ten kraj. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po Turcji?

Alanya
Alanya
Twierdza w Alanyi zlokalizowana na wzgórzu króluje nad miastem. Jakie inne atrakcje czekają na turystów w tym mieście?

Aspendos
Aspendos
Aspendos to antyczne miasto w Turcji. Doskonale zachowany teatr oraz ruiny agory, bazyliki, stadionu i akweduktu, zachwycą każdego miłośnika historii.

Side
Side
Side to nadmorski kurort wybudowany na pozostałościach starożytnej cywilizacji. Jakie zabytki zachowały się do dzisiejszego dnia?


Side - miasto zbudowane na starożytnych ruinach

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 10 lipca 2014

Olbrzymi rzymski teatr, agora, łaźnie, ruiny świątyń Apolla i Ateny - to wszystko przenosi nas we wczesne wieki cywilizacji. Starożytne ruiny wkomponowane są w obecnie funkcjonujące miasto. Do tego jeszcze urokliwy labirynt uliczek i portowa promenada sprawiają, że Side jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turysty.

Side

Side w Turcji (fot. własna)

Będąc na wakacjach na południowym wybrzeżu Turcji, obowiązkowo musimy zobaczyć miejscowość Side. To, co prawda jedno z bardziej obleganych kurortów południowej Turcji, jednak uroki jej antycznej części rekompensują nadmiar turystów. Miejscowość Side usytuowana jest prawie w połowie drogi pomiędzy Alanyą i Antalyą. Do Side zaprowadzą nas wszystkie tureckie przewodniki. Jeśli jednak nie chcemy się wybierać „na własną rękę”, skorzystajmy z wycieczek organizowanych przez lokalne biura podróży lub naszych rezydentów.

Brama w Side

Brama w Side (fot. własna)

Historia miejscowości Side jest bardzo bujna. Miasto dzięki atrakcyjnemu położeniu na cyplu, bardzo często trafiało pod panowanie różnych władców i państw. Od panowania państwa lidyjskiego w VI wieku p.n.e, poprzez Persów, Greków, Ptolemeusza i Seleucydów, a nawet piratów morskich w I wieku p.n.e., na Rzymianach, Arabach i Turkach Osmańskich w IV wieku kończąc. To sprawiało, że miasto przeżywało swoje rozkwity i upadki. W czasach prosperity handlowano w nim niewolnikami i bito własną monetę, ale i też wielokrotnie miasto było pustoszone i ograbiane. Dzięki takim właśnie zmianom w Side widoczne są wpływy różnych kultur. Dojrzymy także ślady chrześcijaństwa w wyrytych w kolumnach krzyżach.

Miasto Side doczekało się również potężnego trzęsienia ziemi, które je zrujnowało. Do dziś zachowały się ruiny murów domów miejskich a także obecnie odrestaurowywane budowle antyczne. W śród nich olbrzymi półkolisty tatr rzymski z przylegającą do niej agorą, czyli głównym placem, na którym odbywały się zgromadzenia o celach religijnych, politycznych a także handlowych. Do miasta prowadzi też brama miejska. Dla turystów udostępniony jest budynek łaźni rzymskich z V wieku, w którym obecnie mieści się muzeum.
Nad samym morzem mieszczą się ruiny dwóch świątyń - Apolla i Ateny z II wieku naszej ery. Zrekonstruowany fragment świątyni Apolla składa się obecnie z 6 kolumn. Dawniej było ich aż 33. Świątynia Ateny była większa. Stanowiło ją 36 kolumn. Na placu znajdują się także oryginalne kamienne elementy świątyń, a strzeliste kolumny pięknie wyglądają na tle błękitnego morza.

Świątynia Apolla

Świątynia Apolla w Side (fot. własna)

Jednodniowa wycieczka, której jednym z punktów jest zwiedzanie antycznego miasta Side nazwana jest skrótem KAS (od trzech miejsc: Kursunlu - Aspendos - Side). Warto wybrać tę ofertę szczególnie, kiedy wypoczywamy w miejscowościach Alanya, Antalya lub w ich pobliżu.
Serwisy społecznościowe
Side na mapie