Turcja - przewodnik, wycieczki i informacje

Jeśli planujesz swoje wakacje spędzić w Turcji, nie zwlekaj i poznaj atrakcje oferowane przez ten kraj. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po Turcji?

Alanya
Alanya
Twierdza w Alanyi zlokalizowana na wzgórzu króluje nad miastem. Jakie inne atrakcje czekają na turystów w tym mieście?

Aspendos
Aspendos
Aspendos to antyczne miasto w Turcji. Doskonale zachowany teatr oraz ruiny agory, bazyliki, stadionu i akweduktu, zachwycą każdego miłośnika historii.

Side
Side
Side to nadmorski kurort wybudowany na pozostałościach starożytnej cywilizacji. Jakie zabytki zachowały się do dzisiejszego dnia?


Aspendos - ruiny starożytnego miasta w Turcji

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 10 lipca 2014

Wiecie, że najlepiej zachowany starożytny teatr znajduje się na terenach dzisiejszej Turcji? Mało tego, do niedawna odbywały się tam imprezy światowej rangi. To wszystko ma miejsce w Aspendos, kolejnej atrakcji turystycznej Turcji, której nie może zabraknąć na trasie naszych wakacyjnych wycieczek..

Aspendos

Teatr w Aspendos (fot. własna)

Starożytne miasto Aspendos to kolejna możliwość poznania początków starożytnej cywilizacji. A co jeszcze można tam zobaczyć? Oprócz rzymskiego teatru są jeszcze między innymi pozostałości akweduktu, bazyliki, agory, stadionu, bram oraz układu dróg miasta.
Aspendos i jego historyczna zabudowa położone są zaledwie 50 km od Antalyi i około 80 km do Alanyi. Samo miasto założyli Grecy około 1000 roku p.n.e. Żeglowna w tamtym okresie rzeka Eurymedon sprzyjała kontaktom handlowym. Rozwój miastu zapewnił właśnie handel solą, olejem oraz wełną. W 190 roku p.n.e. miasto opanowali Rzymianie. Niestety pod koniec okresu rzymskiego Aspendos zaczęło chylić się ku upadkowi.

Aspendos teatr

Teatr w Aspendos (fot. własna)

Do dziś w Aspendos zachował się w stanie niemal idealnym olbrzymi rzymski amfiteatr. Jest on najlepiej zachowany na świecie. Wybudowany przez greckiego architekta Zenona. Dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu możliwe było wybudowanie tak znakomitej widowni, na której zmieści się do 10 tysięcy widzów.

Wspaniała akustyka teatru odczuwalna jest na każdym miejscu jego widowni. Nawet szepty wydobywające się ze sceny docierają bez zakłóceń w najdalsze zakątki widowi. Nic więc dziwnego, że do niedawna odbywały się tam koncerty i przedstawienia teatralne. Niestety z uwagi na zniszczenia powodowane montażem nowoczesnych urządzeń, w obecnym momencie wstrzymane są tam widowiska. Jednak by tradycji było zadość, w niedalekim sąsiedztwie wybudowano nowoczesną "Aspendos Arena", gdzie kontynuowane są te niezwykłe wydarzenia kulturalne. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć jest Międzynarodowy Festiwal Opery i Baletu w Aspendos. To on przyciąga zawsze najznakomitszych artystów i najsławniejszych wykonawców, a przede wszystkim komplety widzów.

Bazylika w Aspendos

Pozostałości po Bazylice w Aspendos (fot. własna)

W Aspendos oprócz teatru zobaczymy również pozostałości po bazylice, agorze oraz 15 kilometrowego akweduktu.
Do antycznego miasta Aspendos możemy dojechać wykupując jednodniową autokarową wycieczkę pod nazwą KAS (skrót od Kursunlu - Aspendos - Side). Wycieczkę taką oferują lokalne biura turystyczne oraz rezydenci naszych biur podróży.
Serwisy społecznościowe
Aspendos na mapie