Turcja - przewodnik, wycieczki i informacje

Jeśli planujesz swoje wakacje spędzić w Turcji, nie zwlekaj i poznaj atrakcje oferowane przez ten kraj. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po Turcji?

Alanya
Alanya
Twierdza w Alanyi zlokalizowana na wzgórzu króluje nad miastem. Jakie inne atrakcje czekają na turystów w tym mieście?

Aspendos
Aspendos
Aspendos to antyczne miasto w Turcji. Doskonale zachowany teatr oraz ruiny agory, bazyliki, stadionu i akweduktu, zachwycą każdego miłośnika historii.

Side
Side
Side to nadmorski kurort wybudowany na pozostałościach starożytnej cywilizacji. Jakie zabytki zachowały się do dzisiejszego dnia?


Kapadocja - turecka bajeczna kraina

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 10 lipca 2014

Marzy nam się podniebny lot na latającym dywanie niczym Aladyn nad tajemniczą, baśniową krainą? To całkiem możliwe, jedynie trzeba zamienić dywan na balon na rozgrzane powietrze. Taką możliwość daje nam pobyt w tureckiej Kapadocji.

Kapadocja lot balonem

Lot balonem nad Kapadocją (Źródło i prawa do grafiki: pixabay.com, Public domain.)

Domy i kościoły wykute w litej skale, malowniczo usytuowane wioski, niezwykłe tufowe formy skalne, podziemne miasta to prawdziwe cuda natury. Właśnie to niezwykłe miejsce należy odkryć w Turcji w czasie naszych wakacji.
Tak niebywałą powierzchnię Kapadocji uformowała aktywność okolicznych wulkanów. To właśnie dzięki nim powstał tuf wulkaniczny, czyli lekka i porowata skała osadowa. Do tego powstała żyzna gleba, która sprzyjała rozwojowi upraw a tym samym osiedlaniu się nowych mieszkańców. Na dzisiejszy urok krajobrazu Kapadocji wpływ miały deszcze i wiatr. To te czynniki uformowały skały w te przeróżne kształty.

Dwa największe podziemne miasta Kapadocji to Derinkuyu (Głęboka Studnia) oraz Kaymakli. Muszą one zachwycić każdego turystę swym wyjątkowym wyglądem. Wielo piętrowe konstrukcje wyposażone są w doskonały systemy wentylacji, a domy połączone są krętymi tunelami. Tak przygotowane domy chroniły swoich mieszkańców przed najazdami.
W Parku Narodowy Göreme znajduje się skansen z 350 wykutymi w skale kościołami bizantyjskimi. Wiele z tych kościołów jest dostępna do zwiedzania przez Turystów. Wyjątkowy i niepowtarzalny charakter tego miejsca zaowocował wpisaniem tego terenu na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kapadocja

Kapadocja (Źródło i prawa do grafiki: pixabay.com, Public domain.)

Wycieczki do baśniowej Kapadocji oferowane są przez biura podróży zazwyczaj, jako dwudniowe z noclegiem. A usługi turystyczne w Kapadocji rozwinięte są bardzo dobrze. Noclegi w hotelach, kempingach, a nawet w skalnych domach i luksusowo wyposażonych jaskiniach to doskonała oferta pobytowa. W czasie tureckiego urlopu warto odpocząć od plażowania i kąpieli wodnych w naszym hotelu i udać się w niezwykłą podróż po Kapadocji. Nikt nie powinien tego żałować.
Serwisy społecznościowe