Turcja - przewodnik, wycieczki i informacje

Jeśli planujesz swoje wakacje spędzić w Turcji, nie zwlekaj i poznaj atrakcje oferowane przez ten kraj. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po Turcji?

Alanya
Alanya
Twierdza w Alanyi zlokalizowana na wzgórzu króluje nad miastem. Jakie inne atrakcje czekają na turystów w tym mieście?

Aspendos
Aspendos
Aspendos to antyczne miasto w Turcji. Doskonale zachowany teatr oraz ruiny agory, bazyliki, stadionu i akweduktu, zachwycą każdego miłośnika historii.

Side
Side
Side to nadmorski kurort wybudowany na pozostałościach starożytnej cywilizacji. Jakie zabytki zachowały się do dzisiejszego dnia?


Park Narodowy Wodospadów w Kursunlu

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 10 lipca 2014

Żółwie wygrzewające się na słońcu, pstrągi pływające w krystalicznie czystej wodzie, ptaki brodzące w wodzie, a to wszystko w niezwykłej enklawie otoczonej lasem piniowym z przepięknymi wodospadami. To odrobina ochłody i relaksu w upalne dni. Czy nie tak wygląda właśnie raj? Tego nie wiemy. Jedno jest pewne, Wodospady Kursunlu to niezwykłe miejsce na tureckiej mapie naturalnych atrakcji turystycznych.

Kursunlu wodospad

Park Narodowy Wodospadów w Kursunlu (fot. własna)

Wodospady znajdują się w Parku Narodowym Wodospadów w Kursunlu (Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı). To zaledwie kilkanaście minut drogi od centrum miasta Antalya. Ta niezwykła enklawa flory i fauny stanowi odskocznie od zurbanizowanego miasta. Nic dziwnego, że do tego miejsca przyjeżdża tak wiele rodzin urządzając pikniki w otoczeniu drzew i naturalnej przyrody.
Niestety wejście do parku Kursunlu kosztuje. Za jednorazowy bilet na teren parku trzeba zapłacić. Jest on jednak zazwyczaj wliczony w cenę wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży. Koszt wstępu, to jednak nie zbyt wiele jak za atrakcje, które na nas czekają po przekroczeniu bramek. Już od samego wejścia na teren parku witają nas śpiewy ptaków, a w powietrzu unosi się niezwykle aromatyczny zapach drzew piniowych i sosnowych, na których możemy dojrzeć wiewiórki i inne zwierzątka. Pamiętajmy, że to teren parku narodowego. Uszanujmy spokój i rytm przyrody zachowując naturalny porządek tego miejsca. Co ciekawe, nawet przelatujące nad głowami samoloty z pobliskiego lotniska w Antalyi nie są wstanie zakłócić nam wypoczynku w tej uroczej enklawie. Nawet sklepiki, lodziarnia i bary zlokalizowane w parku zdają się pracować jakby innym rytmem.

Kursunlu wodospad

Jezioro w Kursunlu (fot. własna)

Po krótkim spacerze po lesie, ścieżka i schodki zaprowadzą nas ku zagłębieniu. Tam oczom naszym ukaże się jeziorko z krystalicznie czystą wodą oraz niezwykłe wodospady otoczone bujną zielenią. To zdecydowanie najpiękniejsze miejsce w Parku Kursunlu. Młyn stojący przy zejściu jest też ciekawą atrakcją. Wodospad znajduje się na jednym z dopływów rzeki Aksu. Oczka wodne pod wodospadem to raj dla ryb, żółwi i ptaków. Wszystko to w naszym bezpośrednim sąsiedztwie na wyciągniecie ręki. Dzieci chętnie karmią ryby i ptaki, które bez strachu przypływają do ludzi.

Ludzie ochoczo gromadzą się w jaskini za wodospadem uwieczniając się na fotografiach. Co odważniejsi nawet próbują ochłodzić się w strumieniu lodowatej wody.
W zagłębieniu jest mnóstwo ścieżek, które poprowadzą nas w sekretne zakamarki i zaułki skalne. Tylko osoby, które osobiście odwiedzą to miejsce będą wstanie odkryć inne ciekawe obiekty znajdujące się w Parku Narodowym Wodospadów w Kursunlu. My nic więcej już nie zdradzimy.
Na wycieczkę do Wodospadów w Kursunlu zabierze nas lokalne biuro podróży. Często ta niezwykła atrakcja turystyczna jest jednym z punktów wycieczki oferowanej pod nazwą KAS (skrót od trzech miejsc: Kursunlu - Aspendos - Side). Warto wybrać tę ofertę ze względu na możliwość zwiedzanie antycznych pozostałości w połączeniu właśnie z naturalnym pięknem i odpoczynkiem w Kursunlu, a to wszystko w ciągu jednego dnia.

Kursunlu wodospad

Wodospad Kursunlu (fot. własna)
Serwisy społecznościowe
Park i Wodospady Kursunlu na mapie