Turcja - przewodnik, wycieczki i informacje

Odwiedzając Turcję musimy sprobować potraw kuchni tureckiej. Pamiątki jakie zakupimy na tureckim bazarze powinny na długo przypominać nam pobyt w tym kraju. A co musimy wiedzieć wybierając się do Turcji?

Turecka kuchnia
Turecka kuchnia
Turecka kuchnia ze swoimi charakterystycznymi potrawami jak choćby kebab, znana jest doskonale w Europie. Jakie inne potrawy i napoje oferują tureckie restauracje?

Pamiątki z Turcji
Pamiątki
Jakie oryginalne tureckie produkty warto zakupić na bazarze i przywieźć je do Polski? Na pewno jest w czym wybierać, ale pamiętajmy, żeby to były produkty rękodzielnicze.

Ważne informacje
Informacje
Czy do Turcji potrzebne są Wizy? Jaka waluta obowiązuję w tym kraju? Jak podróżować po Turcji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz czytając ten artykuł.


Ważne informacje o Turcji

Autor: tucoo.pl. Data ostatniej modyfikacji: 7 lipca 2014

Co warto wiedzieć o Turcji przed wizytą w tym kraju?

Alanyia

Widok na Alanyie w Turcji (fot. własna)

Turcja to państwo położone na dwóch kontynentach, w Azji i Europie. Stolicą Republiki Turcji jest miasto Ankara. Obowiązująca waluta to Lira Turecka (TL). Językiem urzędowym Turcji jest turecki, ale również można usłyszeć języki kurdyjski i arabski. Największymi miastami są Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa. Turcja graniczy aż z 8 państwami.

Wizy Tureckie

Obywatele Polski zobowiązani są posiadać wizę turecką na wjazd i pobyt na terenie Turcji. W letnim sezonie turystycznym 2014 roku, 90 dniową wizę turystyczną można zakupić za kwotę 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP na międzynarodowych tureckich lotniskach (na przejściu granicznym). Wiza turecka w formie naklejki wklejana jest do naszego paszportu, a ten powinien zachowywać swoją ważność jeszcze na co najmniej 180 dni. Niestety z polskim dowodem osobistym nie wjedziemy do Turcji, konieczny jest ważny paszport. Możliwe jest też nabycie wizy tureckiej drogą elektroniczną (już wkrótce będzie to prawdopodobnie jedyna droga). Przed wyjazdem do Turcji, koniecznie zapoznaj się z aktualnymi przepisami wizowymi na stronach internetowych MSZ i Ambasady RP w Ankarze.

Meczety

Turcja to kraj muzułmański. W związku z tym przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego należy przestrzegać ustalonych zachowań. Szczególnie kobiety powinny stosować odpowiednie okrycie wierzchnie, przykrywając ramiona i nogi, a zwiedzając meczety także głowę. Wchodząc do meczetu należy obowiązkowo zdjąć obuwie. W okresie święta Ramadan, ze względu na to iż Muzułmanie pierwszy posiłek mogą zjeść dopiero po zachodzie słońca, utrudniony może być dostęp do restauracji. Dotyczy to raczej miejscowości nieturystycznych.

Bazar

Turecki Bazar (fot. własna)

Transport i komunikacja

Podróżując po Turcji mamy do wyboru wiele sposobów komunikacji. Najpopularniejszy w połączeniach między miastowych oczywiście będzie autobus. Dworce autobusowe zlokalizowane są praktycznie w każdym większym mieście. Bilety zakupimy na dworcach w biurach przewoźników.
Bardzo popularnym środkiem transportu pasażerskiego w Turcji są Dolmusze. To minibusy, które przewożą wiele osób. Dolmusz zatrzyma się praktycznie wszędzie na wezwanie pasażera. Za przejazd płacimy bezpośrednio u kierowcy.
Podróżując po mieście korzystamy z taksówek. Tu cenę wyznacza taksometr, ale koszt podróży możemy ustalić zaraz po wejściu do taksówki. Taksówka to wygodny, choć drogi sposób podróżowania.
Dla odważnych kierowców możliwe jest wypożyczenie samochodu w Turcji. Wypożyczyć samochód można za pomocą recepcji hotelowej albo biura podróży. Należy jednak pamiętać, że ruch drogowy w Turcji jest specyficzny i odbiega od standardów europejskich. Należy uważać na wszechobecne skutery i inne pojazdy nieoczekiwanie zmieniające kierunki ruchu. Posiadacze polskiego prawa jazdy mogą kierować pojazdami zarówno na tureckich i zagranicznych tablicach rejestracyjnych zgodnie z posiadanymi kategoriami prawa jazdy.

Fotografowanie w miejscach publicznych

Wyjeżdżając do Turcji zabieramy ze sobą sprzęt fotograficzny oraz kamerę filmową. Czy jednak bezpieczne jest fotografowanie i filmowanie w tym kraju? Każdy z nas chętnie uwieczni chwile spędzone w czasie zwiedzania Turcji i z reguły nie powinno być z tym większych problemów. Są jednak miejsca, gdzie działania takie nie są dozwolone. Dotyczy to obiektów militarnych i wojskowych, policji, a także lotnisk. Niewskazane jest też fotografowanie narodowej flagi Turcji.
Serwisy społecznościowe