Co warto wiedzieć o Turcji przed wizytą w tym kraju?
Widok na Alanyie w Turcji (fot. własna)
Turcja to państwo położone na dwóch kontynentach, w Azji i Europie. Stolicą Republiki Turcji jest miasto Ankara. Obowiązująca waluta to Lira Turecka (TL). Językiem urzędowym Turcji jest turecki, ale również można usłyszeć języki kurdyjski i arabski. Największymi miastami są Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa. Turcja graniczy aż z 8 państwami.
Wizy Tureckie
Obecnie obywatele Polski nie potrzebują wiz turystycznych, aby podróżować do Turcji. Polacy mogą przebywać w Turcji bez wizy przez okres do 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. To oznacza, że podróżujący mogą swobodnie korzystać z uroków tureckich atrakcji turystycznych bez konieczności załatwiania dodatkowych formalności wizowych przed wyjazdem. Warto jednak pamiętać, że paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Turcji. Przed wyjazdem do Turcji, koniecznie zapoznaj się z aktualnymi przepisami wizowymi na stronach internetowych MSZ i Ambasady RP w Ankarze.
Meczety
Turcja to kraj muzułmański. W związku z tym przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego należy przestrzegać ustalonych zachowań. Szczególnie kobiety powinny stosować odpowiednie okrycie wierzchnie, przykrywając ramiona i nogi, a zwiedzając meczety także głowę. Wchodząc do meczetu należy obowiązkowo zdjąć obuwie. W okresie święta Ramadan, ze względu na to iż Muzułmanie pierwszy posiłek mogą zjeść dopiero po zachodzie słońca, utrudniony może być dostęp do restauracji. Dotyczy to raczej miejscowości nieturystycznych.
Turecki Bazar (fot. własna)
Transport i komunikacja
Podróżując po Turcji mamy do wyboru wiele sposobów komunikacji. Najpopularniejszy w połączeniach między miastowych oczywiście będzie autobus. Dworce autobusowe zlokalizowane są praktycznie w każdym większym mieście. Bilety zakupimy na dworcach w biurach przewoźników.
Bardzo popularnym środkiem transportu pasażerskiego w Turcji są Dolmusze. To minibusy, które przewożą wiele osób. Dolmusz zatrzyma się praktycznie wszędzie na wezwanie pasażera. Za przejazd płacimy bezpośrednio u kierowcy.
Podróżując po mieście korzystamy z taksówek. Tu cenę wyznacza taksometr, ale koszt podróży możemy ustalić zaraz po wejściu do taksówki. Taksówka to wygodny, choć drogi sposób podróżowania.
Dla odważnych kierowców możliwe jest wypożyczenie samochodu w Turcji. Wypożyczyć samochód można za pomocą recepcji hotelowej albo biura podróży. Należy jednak pamiętać, że ruch drogowy w Turcji jest specyficzny i odbiega od standardów europejskich. Należy uważać na wszechobecne skutery i inne pojazdy nieoczekiwanie zmieniające kierunki ruchu. Posiadacze polskiego prawa jazdy mogą kierować pojazdami zarówno na tureckich i zagranicznych tablicach rejestracyjnych zgodnie z posiadanymi kategoriami prawa jazdy.
Fotografowanie w miejscach publicznych
Wyjeżdżając do Turcji zabieramy ze sobą sprzęt fotograficzny oraz kamerę filmową. Czy jednak bezpieczne jest fotografowanie i filmowanie w tym kraju? Każdy z nas chętnie uwieczni chwile spędzone w czasie zwiedzania Turcji i z reguły nie powinno być z tym większych problemów. Są jednak miejsca, gdzie działania takie nie są dozwolone. Dotyczy to obiektów militarnych i wojskowych, policji, a także lotnisk. Niewskazane jest też fotografowanie narodowej flagi Turcji.